(VIDEO) Še ena senzacija na košarkarskem SP: Američani brez boja za odličja

M.D., STA, 11.9.2019
Reuters

Po včerajšnjem porazu Srbov proti Argentincem so danes za presenečenje poskrbeli Francozi, ki so premagali favorizirane Američane.

Pod vodstvom legendarnega Gregga Popovicha je ekipa ZDA na svetovno prvenstvo v košarki na Kitajskem prišla okrnjena, a vseeno so Američane košarkarski navdušenci pričakovali v bojih za medalje, če ne kar na samem vrhu.

Le dan po presenetljivem porazu Srbije proti Argentini so galski petelini s 89:78 pot Američanov končali v četrtfinalu, slednji se bodo sedaj borili za 5. mesto, kar bo po dveh zaporednih naslovih velik udarec za ZDA.

Francozi so ob polčasu vodili za šest točk, prednost je kasneje narasla na deset, a so jo Američani pred zadnjo četrtino izničili.  Sedem minut pred koncem srečanja so imeli sedem točk prednosti, potem pa je sledil preobrat Francozov. Pri Francozih je blestel Rudy Gubert z 21 točkami, najboljši obrambni košarkar elitne lige NBA je udel 16 odbitih žog. Točko več od Guberta je dal Evan Fournier, košarkar ruskega CSKA-ja De Colo jih je prispeval 18. Pri Američanih je bil z 28 točkami najboljši soigralec Goberta pri Utahu, Donavan Mitchell.

Od leta 1982, ko so jih premagali Španci (99:109), Američani niso izgubili z dvomestno razliko, pred tokratnim porazom proti Franciji pa so imeli 24 zaporednih zmag na SP. Zadnji so jih leta 2006 v polfinalu ugnali Grki (101:95).

Francozi, ki imajo doslej na SP le eno odličje, leta 1954 so bili tretji, se bodo v polfinalu pomerili z Argentino. Slednji so postali prvi polfinalisti, ko si v torek premagali enega od glavnih favoritov za zlato medaljo, reprezentanco Srbije. Španci po zmagi nad Poljsko čakajo na zmagovalca obračuna med Avstralijo in Češko.