Kvalifikacije za Euro 2020: Verbič v zadnji minuti čestital selektorju

Marko Kovačevič, 9.9.2019
Andrej Petelinšek

Vodstvo se je stopilo le enkrat, Slovenija je v Stožicah ujela zmago proti Izraelu.

Vodila je, zaostajala, na koncu pa ... zmagala! Slovenska nogometna reprezentanca je ujela tretjo zaporedno zmago v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo. Izrael je v ljubljanskih Stožicah padel, ko je Benjamin Verbič v zadnji minuti rednega dela tekme z glavo zadel za 3:2.

image

Petkova zmaga proti veliki Poljski je zbudila upe, da lahko Slovenija naredi, kar ji ni uspelo že šest let. Od jeseni 2013, ko so v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo po vrsti padle Albanija, Ciper in Norveška, naša reprezentanca ni povezala treh zmag. Čeprav jih v Stožicah ni bilo toliko kot tri dni prej, so bili navijači optimistični, samozavestni v napovedih o prepričljivi zmagi. Da le ni bilo preveč spominov, posnetkov najlepših akcij in čestitk za predstavo proti Poljski, se je zazdelo v prvem polčasu. Selektor Matjaž Kek, ki je danes dopolnil 58 let, je na igrišče poslal skoraj enako enajsterico kot tri dni prej. Le drugega slavljenca, svežega 25-letnika Jureta Balkovca, je pustil na klopi, v prvo postavo pa vrnil kapetana Bojana Jokića.

image

Izrael sicer ni sestavil res nevarnih akcij, je pa dolgo uspešno prekinjal slovenske poskuse. Roman Bezjak v četrti minuti ni izkoristil natančne podaje Josipa Iličića, dvoboj z vratarjem Ofirjem Marcianom je Korošec zaključil kot poraženec. Tudi Andraž Šporar po Iličićevi podaji ni bil dovolj spreten, da bi osrečil gledalce. Poskušal je napadalni vezist italijanske Atalante, preigravala, podajal, a če je šlo mimo treh Izraelcev, ga je ustavil četrti.

Slovenija - Izrael 3:2 (1:0)
Stadion Stožice, gledalcev 10.669, sodnik: Anthony Taylor (Anglija) 6.
Strelci: 1:0 Verbič (v 43. minuti), 1:1 Natcho (50.), 1:2 Zahavi (63.), 2:2 Bezjak (66.), 3:2 Verbič (90.)
SLOVENIJA: Oblak 6, Stojanović 7, Struna 6,5 (od 54. Blažič), Mevlja 6, Jokić 6 (od 46. Balkovec 6), Krhin 6,5 (od 81. Popović 6), Kurtić 5,5, Iličić 7,5, Verbič 8, Bezjak 7, Šporar 7.
IZRAEL: Marciano 7, Taha 5,5, Dgani 6, Elhamed 5,5, Dasa 6, Peretz 6 (od 77. Glazer 6), Natcho 7, Solomon 6, Ben Harush 5,5 (od 46. Kayal 6), Weissman 6 (od 61. Dabbur 6,5), Zahavi 7.
Rumeni kartoni: Bezjak, Iličić; Taha, Peretz; igralec tekme: Benjamin Verbič (Slovenija).

No, v 43. minuti pa je priljubljeni Jojo le našel pravega naslovnika. Benjamin Verbič je sprejel podajo, se otresel branilca in s prefinjenim strelom ugnal še vratarja. Slovenija je na odmor odšla z vodstvom, na virtualni lestvici skupine G pa je skočila na drugo mesto. Morda niso grizli trave, kot je od njih zahteval selektor, so pa Slovenci imeli dober rezultat.

image

Na začetku drugega polčasa so ga izpustili. Osemnajst minut je bilo dovolj, da je Izrael zaostanek spremnil v vodstvo. Kapetan Bibras Natcho je z močnim strelom s 30 metrov presenetil slovensko obrambo in premagal Jana Oblaka, ki je iz slačilnice, v kateri je ostal Jokić, prikorakal s kapetanskim trakom na levici. Da bi bilo vse skupaj še slabše, je Jasmin Kurtić poklonil žogo najnevarnejšemu izraelskemu napadalcu, Eran Zahavi pa se je z izjemnim strelom podpisal pod svoj deveti gol v kvalifikacijah.

Šok jo je zbudil, Slovenija je udarila v protinapadu. Roman Bezjak je ujel Šporarjevo podajo in popravil, kar je zamudil v prvem polčasu. Strel ni bil močan, je pa bil dovolj natančen, da je moral izraelski vratar drugič po žogo v svojo mrežo. Ni se zmotil Kek, ko je napovedal, da bo v Stožicah padlo veliko zadetkov.

2 gola je dosegel Benjamin Verbič

Slabih 24 minut je ostalo Sloveniji, da ujame zmago. Imela je nekaj priložnosti, a Izraelci so jih preživeli. Če ni uspelo branilcem, se je izkazal vratar, ki je z odličnima posredovanjema onesrečil Kurtića in Bezjaka. Ofir Marciano je postal izraelski junak, ko je s parado odbil še Šporarjeve škarjice. A v zadnji minuti je bil tudi on nemočen. Kurtić se je z asistenco oddolžil za izgubljeno žogo, ki je pripeljala do izraelskega vodstva, Benjamin Verbič pa je najvišje skočil v kazenskem prostoru. Član kijevskega Dinama je zaključil preobrat. In Slovenijo odpeljal na drugo mesto v skupini G.