Imate težave s kandido? Poglejte si simptome
Morda vam bo v tolažbo, da ste končno dobili odgovor na vprašanje, od kod izvirajo simptomi, ki vas že dlje časa mučijo. Malce manj prijetna vest pa je, da bosta potrebna skrbna dieta in veliko potrpežljivosti, preden bo kandida zopet v razumnih mejah naseljevala vašo črevesno floro.
Kandida je gliva iz skupine kvasovk, z latinskim imenom Candida albicans. In kadar je v mejah normale, je naravna, celo dobra za zdravje, saj v prebavilih omogoča pravilno absorpcijo hranil in prebavo. A težave nastopijo, ko se razraste, takrat lahko govorimo o glivični okužbi. Če je ne zdravimo in če dovolimo, da se širi naprej, sčasoma poškoduje stene črevesja ter neredko preide v krvni obtok. Tam lahko povzroča številne zdravstvene neprijetnosti, ki jih običajno sploh ne povežemo s črevesnim neravnovesjem. Lahko gre za težave s prebavo, preobčutljivost za določene vrste hrane, za težave s kožo ali kar mentalne težave, kot je depresija.
Zjutraj na tešče v prosojen kozarec natočite ustekleničeno ali prefiltrirano vodo, pljunite vanjo in počakajte približno deset minut. Če slina ostaja kompaktna in na vrhu, vzrok vaših težav ni kandida. Če se iz sline pričnejo spuščati bele nitke, pa je verjetnost velika. Slabost testa je le, da vam ne pove, v kolikšni meri je kandida prisotna.
Kaj povzroča razrast?
Kadar sta ravnovesje v črevesni flori ali v katerem drugem organskem sistemu in pH telesnih tekočin porušena, kandida zlahka uide izpod nadzora. Razrast se tako navadno pojavi ob:
• uživanju velikih količin rafiniranih ogljikovih hidratov (sladkor, beli pekovski izdelki) ter pomanjkanju vlaknin,
• pitju alkohola,
• uživanju kontracepcijskih tablet,
• pomanjkanju dobrih črevesnih bakterij (iz fermentirane hrane),
• kroničnem stresu,
• uživanju antibiotikov,
• pitju klorirane vode,
• protirakavi terapiji in vnosu terapevtikov.
Na kratko: bolj ko sta življenjski slog in prehrana neuravnotežena in nezdrava, večje možnosti imate za težave s kandido.
Simptomi
• Nevzdržno hlepenje po sladkorju in ogljikovih hidratih.
• Kronična utrujenost in občutek šibkosti, slab spomin.
• Prebavne težave, kot so napenjanje, zaprtost, bolečine v trebuhu.
• Hormonalno neravnovesje.
• Avtoimunske bolezni.
• Težave s kožo, kot so akne, ekcem in luskavica.
• Slaba koncentracija, slab spomin ali hiperaktivnost.
• Nihanje razpoloženja, depresija, razdražljivost, tesnobnost, napadi anksioznosti in joka.
• Ponavljajoče se glivične okužbe na različnih delih telesa.
• Poslabšanje alergij.
• Vročični oblivi.
• Bolečine v sklepih, zatekline.
• Pogosta vaginalna vnetja, beli tok.
• Povečana prostata, impotenca, izguba libida.
• Neplodnost, neredne menstruacije.
• Mrzle roke in noge, občutek "prepiha".
• Razdraženost in tresavica, ko ste lačni.
• Glivice na nogah, nohtih, lasišču.
Gremo v boj
Prvi korak je najpomembnejši: Za začetek je nujno, da iz prehrane izločite vse rafinirane sladkorje in ogljikove hidrate. Večino teh zaužijte iz zelenjave, stročnic, polnozrnatega žita. Sladkor je namreč glavna hrana za kandido, brez njega bodo kvasovke stradale in se prenehale razraščati. Strogo se izogibajte sadnim sokovom, alkoholu in sladkarijam, sprva tudi sadju, čeprav ob naravnih sladkorjih vsebuje še veliko vlaknin, zato za telo ni škodljivo kot procesirani sladkorji.
Pomembno: Ko želite kandido izstradati, uživanje visokoprocesiranih izdelkov brez sladkorja nikakor ni zdrava rešitev. Čeprav, kot rečeno, sladkorja ne vsebujejo, za zdravje niso dobri in imajo negativen učinek na dobre bakterije v črevesju. Šibijo imunski sistem in lahko celo vzpodbujajo vnetja v tkivih. Izogibajte se torej že pripravljenim izdelkom, ki jih oglašujejo kot "zdrave in brez sladkorja". Tudi žvečilni gumiji brez sladkorja so med njimi.
Drugi korak: Po približno treh mesecih, odkar ste iz prehrane izločili vse rafinirane ogljikove hidrate in procesirani sladkor, začnite obnovo črevesja. V pomoč vam bo spodnji seznam naravnih živil, ki učinkovito obnavljajo črevesno floro in zdravijo prebavila:
• zelenolistna zelenjava,
• sveža zelenjava,
• kokosovo olje,
• stoodstotno polnozrnata žita (najbolje, če so namočena/kaljena),
• nesladkana kombuča,
• fermentirana hrana, kot so kislo zelje, kimči, kisana zelenjava,
• voda.
Tako boste preprečili vnetja, okrepili imunski sistem in omogočili, da se ponovno vzpostavi zdravo ravnovesje bakterij v črevesju.
Ker na razrast kandide vpliva tudi stres, ne pozabite še na tehnike za sproščanje, jogo, gibanje, meditacijo in na zavestno prehranjevanje.
In za konec: Nobeno ravnotežje se ne poruši čez noč, zato bodite vztrajni in potrpežljivi. S spremembo načina življenja in prehrane boste zagotovo videli osupljive in dolgotrajne rezultate. Splača se!
Domača lekarna: Vse to so zdravilni čudeži velikega trpotca
Veliki trpotec (Plantago major L.) je član družine trpotčevk. Domača imena zanj so celnik, mačica, makovec, potnjak, pripotec, širokolistni trpotec, škrepotec, trponik, žilnjek, žilnik ...
Veliki trpotec je trajna zelika s širokimi, jajčastimi listi v pritlični rozeti. Listi so celorobi in so pogosto sedmerožilnati. Cvetno steblo je pokončno in okroglo, cvetni klas je na vrhu stebla in je valjast. Rastlina cveti od maja do septembra. Raste tudi na slabših travnikih, ob stezah, puščah in poteh. Razširjen je po vsej Sloveniji.
Pomaga pri gnojnih ranah, slabo celečih ranah, odrgninah, podkožnih vnetjih, pri čiru na želodcu in dvanajsterniku, vnetju želodčne sluznice, pri zdravljenju kurjega očesa. Blaži posledice pikov žuželk (zlasti os in čebel), vnetja očes. Zdravilen je pri golenskih razjedah in raku na ustnicah. Obloga iz listov blagodejno deluje na utrujene noge, jih hladi in pomirja pekoč občutek v nogah. priporočajo ga pri težavah s hemoroidi, belim tokom in pri driski ter slabostih mehurja.
Seme pomaga predvsem kot preventiva pri preprečevanju nastanka ledvičnih kamnov ter peska n kamna v mehurju; primerno je tudi za zaustavljanje drisk.
Učinkovine: sluzi, organske kisline, čreslovine, citronska kislina, provitamin A, vitamin C, vitamin K, kalij, maščobno olje, holin.
Uporabnost: mladi listi za čaj, juhe, prikuhe, sok.
Čas nabiranja: liste nabiramo od aprila do septembra, seme pa avgusta in septembra.
Na jedilno žlico nasujemo semena velikega trpotca, rahlo prelijemo z mlačno vodo, pustimo stati 10 minut. Nato trikrat na dan pojemo na tak način pripravljena semena velikega trpotca, dokler ne zaustavimo driske.
ČAJ PRI ODRGNINAH
Osem čajnih žličk drobno zrezanih listov velikega trpotca prelijemo z litrom vrele vode, pokrijemo in počakamo 15 minut. Zunanje poparek uporabimo kot obkladek pri poškodbah (udarcih zmečkaninah), pri vnetju kit ali krču mišic.
ČAJ IZ ŠIROKOLISTNEGA TRPOTCA
Eno do dve čajni žlički suhih trpotčevih listov prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut in odcedimo. Čaj pijemo dvakrat na dan, zjutraj in zvečer, pri vnetju želodčne sluznice.
PRI OTEKLINAH, CELJENJU RAN, OPEKLINAH
Sveže liste velikega trpotca umijemo, posušimo in natolčemo. Tako dobljene natolčene liste položimo na oteklino ali krvavečo rano, povijemo s povojem ali trikotno ruto. Pri oteklinah menjamo obkladek do štirikrat dnevno, dokler bolečine ne ponehajo. Pri težko celečih ranah zamenjamo oblogo dvakrat na dan, zjutraj in zvečer. Na boleče mesto pri opeklinah previdno polagamo ohlajene, sveže potolčene liste velikega trpotca. S tem, da opekline pri prvi pomoči najprej ohladimo s hladno tekočo vodo.
PRIKUHA IZ VELIKEGA (ŠIROKOLISTNEGA) TRPOTCA
Potrebujemo 1/2 kg mladih listov velikega trpotca, 1 jedilno žlico masti ali sončničnega olja, eno in pol žlice jedilne žlice moke, sol, poper, mleko, 3 zrna česna.
Mlade liste velikega trpotca dobro operemo, odcedimo in kuhamo v slanem kropu približno 5 minut. Odcejeno prelijemo s hladno vodo. V vročo mast zamešamo moko, jo prepražimo, da lepo zarumeni, zalijemo z enakima deloma vode in mleka. Dodamo sol, poper in gosto pokuhamo. Na koncu dodamo prekuhane in drobno narezane trpotčeve liste ter drobno narezan česen; kuhamo še 5 minut.
TRPOTČEVA JUHA
Potrebujemo 3 žlice belega olja, 1 čebulo, 3 skodelice drobno narezanih mladih listov širokolistnega trpotca, 2 krompirja, sol, poper in strt česen. Sesekljano čebulo prepražimo na olju. Ko čebula porumeni, dodamo na kocke narezan krompir in na drobno narezan trpotec, vse skupaj prelijemo z vodo. Kuhamo tako dolgo, da je krompir mehek. Juho posolimo, dodamo poper po okusu in strt česen.
TRPOTČEVI POLPETI
Potrebujemo 80 dag na drobno narezanih mladih listov velikega trpotca, 10 dag masla, 2 jajci, 8 dag sira, 2 dl mleka, olje za pečenje, 4 žlice moke, 2 žlici belih drobtin, sol, poper. Drobno narezane liste prekuhamo v slanem kropu. Iz polovice masla in moke pripravimo prežganje, ki ga razmešamo z mlekom in pustimo, da se ukuha v gosto omako. Odstavimo, primešamo sesekljane trpotčeve liste, nariban sir, jajce, sol in poper. Vse sestavine dobro premešamo. Iz mase oblikujemo polpete, ki jih povaljamo v moki, jajcu in nazadnje še v drobtinicah. Polpete na obeh straneh prepečemo v vročem olju.
MEŠANA SOLATA
Potrebujemo 10 dag mladih listov velikega (širokolistnega trpotca), 10 dag regratovih listov, 10 dag listov vodne kreše, 5 dag cvetov male marjetice, 5 dag mladih listov jagodnjaka, 4 kuhane krompirje, 4 trdo kuhana jajca, 5 žlic oljčnega olja, sol, kis, 2 stroka česna ali 2 šopa čemaževih listov. Liste omenjenih rastlin dobro operemo in odcedimo. Na drobno jih narežemo. Krompir skuhamo in pretlačimo. Še vročega umešamo v zelenjavo. Dodamo olje, strt česen ali na drobno narezane čemaževe liste ter sol. Vse skupaj dobro premešamo. Na koncu na solato naribamo trdo kuhana jajca.
NADEV ZA OMLETE
Potrebujemo 2 skodelici mladih listov velikega trpotca, 3 jedilne žlice skute, 1 žlico kisle smetane, nekaj kapljic limone, sol in poper po okusu. Mlade liste velikega trpotca kuhamo v slani vodi, ko se zmehčajo, jih odcedimo, sesekljamo, dodamo skuto, kislo smetano, sol in poper in nekaj kapljic limone. Z dobljeno maso napolnimo omlete.