[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 988: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 988: getdate() [function.getdate]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead
SENIORJI.INFO - Seniorski forum • Poglej temo - Varovana stanovanja

Varovana stanovanja

Informacije, predlogi, razmišljanja… o bivanju v jeseni žviljenja.

Moderator: Mica

Varovana stanovanja

OdgovorNapisal/-a Marjeta » 15 jan 2010 20:36

Dragi moji,
bolj ko sem se skozi življenje približevala starosti, bolj ko sem opazovala generacijo pred seboj - starše, tete, njihove znance prijatelje, najbolj pa svojo babico, me je začelo preganjati vprašanje, kaj in kam v starosti. Sedaj sem v tistem obdobju, ki mu rečem "rosno stara" in še vedni me preganja to vprašanje. Pa vendar, sem z leti izdelovala nek program, ki se mi je zdel edini prijeten in privlačen, v nasprotju z danimi možnostmi našega sedanjika. Misel na "DOM" me je od nekdaj zmrazila, še huje, ko sem pomislila na babico, ki so jo porinili v samostan - da, prav ste prebrali - v samostan med nune. Žensko polno posvetnih idej , svetovljanko, bistrega duha in krhkega zdravja.
Moja ideja je bila: najti še nekaj starajočih se somišlenikov, ki bi želeli od mirnega zaključka življenja kaj več kot "hiralnico". Potem skupaj ustanoviti svoj dom, za nekaj parov, ki jih veseli življenje, ki imajo voljo do rekreacije , umetnosti, kulturnih dogajanj, narave, ki nočejo le hiranja , ampak kakovostno življenje v obsegu njihovih zmožnosti.
Za tole pisanje sem se odločila, ker sem za praznike prejela pismo svoje ostarele tete, ki ji je bilo dodeljeno tako imenovano "varovano stanovanje". Toliko žalosti in obupa - enostavno ne morem kar pogoltniti. Mislila sem, no, varovano stanovanje bi že bilo nekaj zame, sedaj vem, da tudi to ni rešitev.
V moji glavi je vedno bolj dozorevala ideja o manjši enoti , ki bi imela le nekaj takih stanovanj, v lepem okolju z veliko možnostmi stika z naravo, z vso infrastrukturo in hkrati z vso potrebno postrežbo, ki bi jo posamezniki potrebovali. Lahko bi se družili, ali pa tudi ne, saj zapreš vrata, pa si v svojem stanovanju. Postrežba bi bila najeta samo za potrebe hiše, ne vedno drugi ljudje iz doma, ki imajo ali pa nimajo potrpljenje za ostarele. Osebe za pomoč bi izbirali stanovalci sami in se skupaj odločili za način in količino oskrbe, sklenili bi pogodbo s "hišnim" zdravnikom, našli vzdrževalca in gospodinjo hiše, prehrano bi lahko dogovorili v kaki bližnji restavraciji in ne bi bili odvisni od "domske" hrane, seveda bi lahko kuhali tudi sami, če bi se nam ljubilo, imeli bi šoferja, kar prelepo se sliši, pa vendar. V mnogih filmih sem videla resničnost angleškega podeželja, kjer so hoteli za ostarele. Tudi tista formula mi ne ustreza popolnoma. Mislim da je za mene pravo nekaj med tem in onim.
Sedaj pa me zanima vaše mnenje, dragi SENIORJI.
Jaz sem še dovolj rosno stara, da sem pripravljena to izpeljati, se mi je kdo pripravljen pridružiti na tej poti?
Marjeta

Re: Varovana stanovanja

OdgovorNapisal/-a olgak » 16 jan 2010 15:50

Spoštovana seniorka!

Kako lepo ste opisali vaše želje. Tudi sama sem v teh letih, a kaj, ko je vse odvisno od denarja. Kaj so nam naredili s pokojninami, tako veste. To kar ste vi napisali, si zelo veliko upokojencev ne more privoščiti. Če ste med tistimi, ki pa to zmorejo, vam iskreno želim, da najdete somišljenike. Edino takšno življenje bi bilo normalno.
Zanima me, kaj je narobe z varovanimi stanovanji? Ali mi lahko odgovorite?
Sama si želim le svojo sobo, s televizijo, knjigami, internetno povezavo in druženjem po potrebi.
Malih stanovanj za upokojence je premalo. Veliko nas živi v velikih stanovanjih, v velikih hišah, ki so nam vse odveč. Z veseljem bi človek ta velika stanovanja prepustil družinam. Toda takoj se postavi vprašanje organizacije le tega. Nezaupanja je med starejšimi veliko, saj smo nemalokrat opeharjeni.
Lep pozdrav!
olgak

OdgovorNapisal/-a majakrizaj » 16 jan 2010 19:52

Spoštovana Marjeta,
toplo priporočam, da se vključiš v najbližjo institucijo Doma upokojencev v svojem kraju. Zveza društev za socialno gerontologijo in andragogiko, te bo z veseljem izobrazila v prostovoljko. Mnogo ljudi je v Domu, ki jim bo tvoja urica ali dve v veliko pomoč, tebi pa v veselje da pomagaš in priložnost za realno spoznanje in soočanje z vsemi oblikami staranja, od demence do zdravstveno higienskih potreb.
Tvoj zapis je lep prosti spis, a daleč od tistega, kar starostnik potrebuje.Starost je grda, smrdeča, nepredvidljiva, problematična in zahtevna. Star človek je občutljiv, nestrpen,pozabljiv,pogosto bolan človek. Skrbeti za enega starostnika 24 ur je garanje, odgovornost in samoodpovedovanje, to delo potrebuje visoko profesionalnost, znanje in strpnost, da o koncesiji, denarju in kadru ne govorim. Nikar si ne želi sedeti ob starem človeku, ga držati za glavo, med tem, ko se mu duša trga iz telesa, nihče rad ne umre, verjemi mi, to soočanje še dolgo boli in te spremlja ...
Uporabniški avatar
majakrizaj

OdgovorNapisal/-a mirta » 17 jan 2010 07:33

Spoštovana gospa Marjeta!

Z vsem srcem pozdravljam vašo idejo o ureditvi skupne bivanjske enote za več starejših (parov in posameznikov), urejene po lastni meri v vseh pogledih. Že večkrat sem slišala mnenja in načrte mojih znank in znancev o namerah in željah po prav takšni ureditvi življenja v starosti. V razvitejših delih Evrope in drugod je ta ideja že zdavnaj uveljavljena. Gre za ureditev ustrezne zgradbe v lepem in mirnem okolju z vsemi potrebnimi storitvami kot ste jih lepo opisali. Zakaj si ne bi uredili življenja v starosti čimbolj po svoji meri? Kajti šele sedaj to zmoremo, prej smo morali predvsem delati, študirati in skrbeti za druge.

Prepričana sem, da bomo našli dovolj somišljenikov za uresničitev te ideje. Pomembno je, da pristopimo k uresničevanju čimprej, kajti naloga je zahtevna. Verjamem, da nam bo uspelo.
Lep pozdrav!
mirta

OdgovorNapisal/-a Halay » 17 jan 2010 17:31

To, kar predlagata Marjeta in Mirta je seveda fajn, ampak hudičevo drago, če bi se recimo 5 ali 6 oseb odločilo imeti svojo varovano hišo z vso oskrbo. Ne vem zakaj varovane hiše kot jih ponujajo sedaj, ne bi bile v redu. Na koncu koncev pa se bo itak vse končalo pri denarju in potem bomo lahko veseli, če bomo dobili vsaj skupinsko sobo nekje v domu. Žalostno, a tako je.
Uporabniški avatar
Halay

OdgovorNapisal/-a Marjeta » 17 jan 2010 23:37

Spoštovani vsi štirje...
prav imaste vsi in tudi jaz. Vse se vrti okoli denarja. Pa je res tako? Mnogi med upokojenci ali starajočimi se še aktivnimi pari ali posamezniki živimo v PREVELIKIH stanovanjih ali hišah, polnih krame in različnih "nepogrešljivih" stvari. V resnici pa potrebujemo manj, a tisto kakovostno. Hiša, ki jo imam v mislih je lahko takoimenovana "varčna" hiša, v kateri so stroški ogrevanja majhni , lahko ima prostor za druženje, pa ni potrebna velika jedilnica, ko pridejo otroci, pač tisti dan je stanovanje, ki ima obiskovalce, na vrsti za uporabo in ima lahko kosilo z otroci v večjem prostoru, spet ne potrebuje za to lastne velike dnevne sobe, mnogo ugodnosti si lahko izmislimo. Seveda je res, da je starost tudi bolezen, nepokretnost, demenca ... vse je res, samo jaz govorim o mlajših strostnikih, tistih ki zasedajo tudi varovana stanovanja, starostnikih, ki bi radi bili še aktivni, tudi če so mogoče v vozičku, še ne pomeni da so za v "hiralnico". Moj prosti spis je še kako uresničljiv in ne tako drag. Mnogi lahko prodajo svoja stanovanja in si privoščijo ugodnejša , primernejša za to življensko obdobje. V velikih stanovanjih je ogrevanje in vsi ostali stroški drago. Individualna postrežba še dražja. Če pa imaš v hiši človeka, ki ga plačuje 6 ali 8 parov, ta v 8 urah lahko veliko postori v vsakem od stanovanj. Jaz sem plačevala na deželi 8 € na uro za osnovno pospravljanje. Če za tak denar zaposliš gospodinjo ima 1280€ bruto plače na mesec, pa je na razpolago vsak dan po potrebi, stanovalci se pač sami odločijo koliko pomoči in kdaj potrebujejo, pa še stroški čiščenja hiše so s tem pokriti. 1280€ pa je kakor vem kar zelo dobra plača. Varovana stanovanja imajo visoke najemnine, ali pa jih moraš ravno tako plačevati po tržni ceni, ki je primerljiva ceni navadnih stanovanj.
Ko sem študirala, kaj vse potrebuje stanovanje za starostnike, sem ugotovila, da nič kaj tako zelo drugačnega od standardnih stanovanj. Vse mora biti prilagojeno tudi vozičku in imeti morajo 24 urni gumb za nujno pomoč. To gradnje takih stanovanj skoraj ne podraži, saj namesto standardnih sanitarij pač vgradiš invalidom primerno opremo, večja postavka je le dvigalo, ki pa za tako hišo v 2 etažah ni zelo drago.
Še bi lahko naštevala, ker sem stvari res temeljito preštudirala in mislim vse zelo resno.
Prosti spis pa pišem zato, da bi bilo vsem bolj razumljivo, lahko pa postrežem tudi z bolj tehničnimi in skopimi dejstvi. Pa ne bom, jaz si želim MENI PRIJAZNEGA STARANJA in si ga bom uredila, dokler si ga še lahko in ne mislim čakati na "hiralnico" prej pa životariti nekje osamljeno in čakati na milostne obiske mladine, ki itak pridivja s svojimi problemi in spet oddivja.
Raje se družim z generacijo, ki jo poznam, z ljudmi, s katerimi imamo podobne probleme in težave, ja , če je potrebno tudi sedim pri vzglavju umirajoče sostanovalke, ki mi je med tem postane prijateljica, želim si hišo z malo duše in medsebojnega razumevanja in verjamem, da bom našla teh 6 ali 8 parov ali posameznikov, ki mislijo enako kot jaz.
Lepo vas pozdravljam in kmalu spet kaj napišite
Marjeta
Marjeta

OdgovorNapisal/-a soham » 17 jan 2010 23:44

Moje mnenje, spoštovana Marjeta, je, da je sicer dobro imeti nek cilj, h kateremu usmerjamo energijo, a je treba biti pripravljen, da bo končni rezultat drugačen od pričakovanega. Kar nekaj starejših oseb sem imela priložnost spremljati v zadnjih letih, ki so preveč verjele, da bodo same poskrbele za svojo prihodnost tako, da se bo odvijala po njihovih načrtih in pričakovanjih.
Najprej me je presunila zgodba gospe, ki je celo življenje - ob možu pijancu, ki ni bil za nobeno rabo - trdo delala, da je ob vzgoji otrok zgradila in si uredila hišo. Uspela je, ker je verjela, da bo na stara leta deležna nege in pomoči, ki jo je nesebično nudila še naslednji generaciji potomcev. Toda...pristala je v domu za starejše občane, ker se je hčerka odločila, da bo živela s svojo družino sama v hiši in ji je to tudi uspelo. Nič je ne gane, da si njena mati v domu deli sobo in sanitarije z osebo, ki je pravo njeno nasprotje, da tam vidi in sliši stvari, ki jih raje ne bi in v mislih neprestano spremlja življenje v - nekdaj njeni - hiši, ker jo tja nihče več ne odpelje.
Druga mati je iz velike ljubezni in nesebičnosti toliko zaupala svojemu sinu, da je zastavila svoj dom za njegovo podjetje, ko so mu zablokirali račun. On si je opomogel, sebi kupil novo hišo in razširil dejavnost, mati pa je po rubežu ostala brez vsega, kar je ustvarjala za brezskrbno starost. Rekel ji je, naj gre delat, če ne more preživeti v najetem stanovanju z nizko pokojnino. V sina, ki ga je oče zapustil pri enem letu, je vlagala več ljubezni, časa in pozornosti, kot običajno zmorejo druge matere in vedno je imela pred očmi, kako dobro in ljubeče bitje bo nastalo iz tega. Verjela je, da se dobro vrne z dobrim in je prepozno spoznala, da to ni vedno res.
Tretja mati je tista, ki se ni mogla upreti alkoholu in je tonila vedno nižje. Leta in leta smo jo z obžalovanjem opazovali in pričakovali najslabši konec. Ko sem jo srečala pijano, zanemarjeno in v družbi sumljivih ljudi, sem se ji raje izognila. Njena hčerka se ji je odpovedala in nihče ni verjel, da bi lahko ta zgodba imela srečen konec. Pa se je zgodilo, srečala je moškega, ki jo je bil pripravljen sprejeti tako, kakršna je bila in imel je veliko denarja. Poročila sta se in si na novo ustvarila življenje. Prenehala je piti, prekvalificirala se je in dobila zahtevno službo, katero opravlja z vso odgovornostjo in veseljem. V novem okulju si je pridobila spoštovanje ljudi, ki ne vedo za njeno preteklost in skoraj je ni za prepoznati.

Verjamem, da nam je življenje okvirno že začrtano vnaprej. Postavljeni smo v nek okvir z/možnosti, katerega ne moremo preseči z ničemer. Kakšna bo naša prihodnost, ne ve nihče, zato je preč vržen čas, ko se z njo ukvarjamo na tak način, da ugibamo, kaj in kako bo - in medtem, ko so misli v neki nejasni prihodnosti, nam uide sedanjost. K njej bi morala biti usmerjena naša pozonost, da bi občutili resničnost našega življenja. S tistim, kar nam bo prinesel jutrušnji dan - če bo sploh prišel - se bomo pa ukvarjali jutri.
Uporabniški avatar
soham

OdgovorNapisal/-a Marjeta » 18 jan 2010 02:17

Spoštovana Soham,
verjamem v vse navedene usode ostarelih in osamljenih in še mnogo hujših je in še mnogo obupnejših. Vem da velika večina verjame v hvaležnost svojih otrok, upa na domačo nego in oskrbo, pa v premnogih primerih, tudi če bi hoteli mladi teh želja ne morejo izpolniti. Danes je tempo tak, da komaj dohajajo najnujnejše za lastno družino, kje pa bi zmogli še skrb za ostarele in obnemogle. Mnogo je takih zgodb, mnogo pa drugačnih, večina je nekje v sredini.
Mislim, da niste dojeli o čem govorim. Mislim na ljudi pred penzijo, na mlajše upokojence, na 50+ generacijo, ki si lahko zagotovi malo manj obupno usodo, kot jo navajate. Jaz si jo prav gotovo bom, poznam ne malo še mlajših od mene, ki so že kupili varovano stanovanje in ga sedaj oddajajo, ko bo nastala potreba po le tem, se bodo pa sami vselili vanj.
Ko otroci odidejo, ostanejo starejši v prevelikih stanovanjih, tudi takih primerov je veliko, govorim o teh ljudeh. Tisti, ki zaupajo svojim otrokom so seveda lahko izigrani, to pa ni pravilo. Mislim, da večina še vedno spoštuje in ljubi svoje starše do te mere, da jim skuša nuditi človeku primerno starost. Mnogi bi podprli mojo idejo in pomagali staršem pri izvedbi takega podviga. Verjemite mi, da bom našla 6 do 8 somišljenikov, s katerimi bomo skupaj naredili nekaj za bolj prijazen način bivanja v starosti. Mislim celo, da bomo potegnili za seboj še več takih ljudi, ki bodo s podobnim razmišljanjem še pravočasno uredili potrebno za lepši jutri. Seveda lahko tudi jaz že jutri obležim zadeta od kapi, pa še vse kaj drugega, oh, koliko je neprilik in bolezni, ki me lahko doletijo. Samo danes sem še zdrava in pri močeh in zastavila sem si cilj in ga bom izpeljala. Če nas bo več, ga bomo lažje izpeljali, tudi če jaz obležim za vedno, saj ne gre samo zame. Po svetu je mnogo takih hiš za ostarele. Pri nas so začeli graditi ogromne zgradbe, kjer si le številka. Tak je ravno novi dom in pripadajoča varovana stanovanja v Ljubljani. Obup ... pojdite se prepričat, če ne verjamete, osebja je po normativih toliko, da komaj zmorejo najnujnejše. Tam si le številka, ni čaja, sam ga ne smeš kuhati v sobi, če si na vozičku pa ne moreš v čajno kuhinjo, plenice menjajo mogoče 1x na dan, ej, pa še in še. Osebje se menja in ni pristnih odnosov med stanovalci in osebjem. Ravno sem namenjena k teti, ki se je pred prazniki vselila v varovano stanovanje, dobila sem tako obupano pismo, da sem se zjokala. Ko priedm od nje vam napišem, kaj je narobe s temi stanovanji. Zelo me je začudil njen obup, saj je pokončna ženska in niti najmanj razvajena.
Tako, za danes bo dovolj. Z vašim pisanjem ste me samo še bolj prepričali v potrebo, da moram čimprej zgabiti izziv in ga spraviti v realnost, pravzaprav sem že začela in manjka mi samo še teh 6 do 8 somišljenikov, da stvar dokončamo.
Lep pozdrav in malo več optimizma
Marjeta
Marjeta

OdgovorNapisal/-a majakrizaj » 18 jan 2010 13:18

Marjetka, kot sem ti zapisala pojdi lepo po vrsti, najprej izobrazba, nato prostovoljno delo v Domu upokojenjec ali Varovanih stanovanjih, nato preberi zakonodajo in dogodke iz preteklosti (Gaj-Medvode, Črni les itd.) da ne trčiš v javnost, ki ti pobere ugled, denar in voljo. Pa ne pozabi na CSD ki opozarja na zlorabo starih ljudi in nekaj ovadb je že znanih.
Oprosti ;) he,he ljudje 50+ so še zelo aktivni v službi, z vnuki, športom, vrtom itd., to je generacija garačev, no ja tisti 70+ pa so zadovoljni doma in hodijo v društva, na potovanja, v zdravilišče ... jih prav nič ne ovira velika hiša in vikend, če pa že imajo kaj viška denarja, ga tebi sigurno ne bodo dali, so znani pod škrtost :oops: in pozor, ko se boš smukala okoli hiš s svojo ponudbo, pričakuj da se pojavijo jezni sorodniki od ne vem kod.
Če je tvoja namera pomagati staremu človeku dobronamerna, gotovo ne boš izbirala med revnimi in bogatimi, ali pač?
Kako boš sicer skrbela za osamljenega upokojenca 70+, ki je sam, brez premoženja in 470 € pokojnine? Kaj mu boš ponudila bolje kot uradna institucija?
Uporabniški avatar
majakrizaj

OdgovorNapisal/-a Mica » 18 jan 2010 14:14

Pozdravljena Marjeta.
Zanimivo debato si načela, nekateri so se kar razvneli, kar me še posebej veseli. :)
O vsebini tvoje "ponudbe" ne bom, o tem naj odločajo tisti, ki se ti bodo pridružili, jaz se ti ne bom, ko bo napočil čas, bom, če bom dočakala, šla v dom ali varovano stanovanje in to najbrž v svoji režiji, nimam potomcev in bom o tem lahko sama odločala. :P Že od nekdaj so me učili, da "v španoviji še pes crkne" in takšna "španovija", kot si jo zamišljaš ti, je zelo vprašljiva, če ne celo problematična. Starostniki s(m)o milo rečeno zapleteni ljudje, sploh pa tisti, ki se med seboj (še) ne poznajo, tudi o tem boš morala razmišljati.
Tudi majakrizaj ti je natrosila kar nekaj uporabnih nasvetov, poslušaj jo.
Upala bi si pa trditi, vsaj po pisanju in razmišljanju sodeč, da si mlajša in ti še kar precej manjka do 50+, se motim? ;)
Kakorkoli že, zanimivo bi bilo spremljati, kako se bo tvoj načrt razvijal ter odvijal in upam, da nam boš sproti poročala. Če se ti bo pa kdo z našega foruma pridružil, bo pa sploh razveseljivo. 8-)
Sicer pa o podobnem domovanju, le da ne bo tako sofisticiran kot tvoj, že nekaj let debatiramo s prijateljicami. :mrgreen:
Uporabniški avatar
Mica

Kraj: Ljubljana

Naslednja

Vrni se na KAKO ŽELIM ŽIVETI V JESENI ŽIVLJENJA?

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost