Domača lekarna: Ženšen ali ginseng
Ženšen slovi kot sredstvo za krepitev življenjske sile in telesne moči ter odlično deluje pri povečevanju telesne odpornosti proti mrazu.
Grško ime ženšena je panacea, kar v prevodu pomeni "zdravi vse". V vzhodnem zdravilstvu je že tisočletja poznan tudi kot koren življenja. Kitajci so krepilni učinek ženšena odkrili že pred več tisoč leti. Gomoljasta korenina spominja na človeško telo, zato so jo poimenovali ginseng, kar v kitajščini pomeni "človek korenina".
Raziskave kažejo, da ima ženšen različne dobrodejne učinke. Klinični poskusi so leta 1986 v Italiji pokazali, da izboljšuje umske zmogljivosti na vseh ravneh. Mnogi alternativni zdravilci ga danes uporabljajo kot dragocen pripomoček pri lajšanju telesnega in duševnega napora. Priporočajo ga pri živčni izčrpanosti in kot krepčilo med okrevanjem po bolezni.
Pri nas se uporablja kot prehransko dopolnilo
Na policah slovenskih trgocev ga najdemo pod imenom ginseng običajno v kapsulah ali prahu, ki ga proizvajalci priporočajo vmešati v tekočino kot dodatek k raznoliki in uravnoteženi prehrani. Jemljemo ga lahko samega ali v kombinaciji z drugimi poživljajočimi rastlinami, kot so čaj in kola ter z vitamini.
Koristi sladkornim bolnikom
Nekatere študije kažejo, da ženšen lahko koristi tudi pri zdravljenju sladkorne bolezni. Kitajske raziskave iz leta 80. let kažejo, da spodbuja izločanje inzluina ter povečuje število inzulinskih receptorjev v kostnem mozgu.
KAPSULE (500 mg):
Jemljemo po 2 kapsuli pri zajtrku ali kosilu.
POPAREK:
1 čajno žličko posušene, drobno zmlete korenine prelijemo s skodelico vrele vode. Namakamo 3-5 minut. Uživamo od 2 do 4 skodelice tekočine na dan.
Kot pri vseh prehranskih dopolnilih se je glede uporabe ženšena dobro prej posvetovati z zdravnikom, saj dolgotrajna uporaba ali prekomerna raba lahko povzroči neželene hormonske spremembe in vpliva na zvišanje krvnega tlaka.
Povzeto po knjigi Naravna zdravila.
Domača lekarna: Vse to so zdravilni čudeži velikega trpotca
Veliki trpotec (Plantago major L.) je član družine trpotčevk. Domača imena zanj so celnik, mačica, makovec, potnjak, pripotec, širokolistni trpotec, škrepotec, trponik, žilnjek, žilnik ...
Veliki trpotec je trajna zelika s širokimi, jajčastimi listi v pritlični rozeti. Listi so celorobi in so pogosto sedmerožilnati. Cvetno steblo je pokončno in okroglo, cvetni klas je na vrhu stebla in je valjast. Rastlina cveti od maja do septembra. Raste tudi na slabših travnikih, ob stezah, puščah in poteh. Razširjen je po vsej Sloveniji.
Pomaga pri gnojnih ranah, slabo celečih ranah, odrgninah, podkožnih vnetjih, pri čiru na želodcu in dvanajsterniku, vnetju želodčne sluznice, pri zdravljenju kurjega očesa. Blaži posledice pikov žuželk (zlasti os in čebel), vnetja očes. Zdravilen je pri golenskih razjedah in raku na ustnicah. Obloga iz listov blagodejno deluje na utrujene noge, jih hladi in pomirja pekoč občutek v nogah. priporočajo ga pri težavah s hemoroidi, belim tokom in pri driski ter slabostih mehurja.
Seme pomaga predvsem kot preventiva pri preprečevanju nastanka ledvičnih kamnov ter peska n kamna v mehurju; primerno je tudi za zaustavljanje drisk.
Učinkovine: sluzi, organske kisline, čreslovine, citronska kislina, provitamin A, vitamin C, vitamin K, kalij, maščobno olje, holin.
Uporabnost: mladi listi za čaj, juhe, prikuhe, sok.
Čas nabiranja: liste nabiramo od aprila do septembra, seme pa avgusta in septembra.
Na jedilno žlico nasujemo semena velikega trpotca, rahlo prelijemo z mlačno vodo, pustimo stati 10 minut. Nato trikrat na dan pojemo na tak način pripravljena semena velikega trpotca, dokler ne zaustavimo driske.
ČAJ PRI ODRGNINAH
Osem čajnih žličk drobno zrezanih listov velikega trpotca prelijemo z litrom vrele vode, pokrijemo in počakamo 15 minut. Zunanje poparek uporabimo kot obkladek pri poškodbah (udarcih zmečkaninah), pri vnetju kit ali krču mišic.
ČAJ IZ ŠIROKOLISTNEGA TRPOTCA
Eno do dve čajni žlički suhih trpotčevih listov prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut in odcedimo. Čaj pijemo dvakrat na dan, zjutraj in zvečer, pri vnetju želodčne sluznice.
PRI OTEKLINAH, CELJENJU RAN, OPEKLINAH
Sveže liste velikega trpotca umijemo, posušimo in natolčemo. Tako dobljene natolčene liste položimo na oteklino ali krvavečo rano, povijemo s povojem ali trikotno ruto. Pri oteklinah menjamo obkladek do štirikrat dnevno, dokler bolečine ne ponehajo. Pri težko celečih ranah zamenjamo oblogo dvakrat na dan, zjutraj in zvečer. Na boleče mesto pri opeklinah previdno polagamo ohlajene, sveže potolčene liste velikega trpotca. S tem, da opekline pri prvi pomoči najprej ohladimo s hladno tekočo vodo.
PRIKUHA IZ VELIKEGA (ŠIROKOLISTNEGA) TRPOTCA
Potrebujemo 1/2 kg mladih listov velikega trpotca, 1 jedilno žlico masti ali sončničnega olja, eno in pol žlice jedilne žlice moke, sol, poper, mleko, 3 zrna česna.
Mlade liste velikega trpotca dobro operemo, odcedimo in kuhamo v slanem kropu približno 5 minut. Odcejeno prelijemo s hladno vodo. V vročo mast zamešamo moko, jo prepražimo, da lepo zarumeni, zalijemo z enakima deloma vode in mleka. Dodamo sol, poper in gosto pokuhamo. Na koncu dodamo prekuhane in drobno narezane trpotčeve liste ter drobno narezan česen; kuhamo še 5 minut.
TRPOTČEVA JUHA
Potrebujemo 3 žlice belega olja, 1 čebulo, 3 skodelice drobno narezanih mladih listov širokolistnega trpotca, 2 krompirja, sol, poper in strt česen. Sesekljano čebulo prepražimo na olju. Ko čebula porumeni, dodamo na kocke narezan krompir in na drobno narezan trpotec, vse skupaj prelijemo z vodo. Kuhamo tako dolgo, da je krompir mehek. Juho posolimo, dodamo poper po okusu in strt česen.
TRPOTČEVI POLPETI
Potrebujemo 80 dag na drobno narezanih mladih listov velikega trpotca, 10 dag masla, 2 jajci, 8 dag sira, 2 dl mleka, olje za pečenje, 4 žlice moke, 2 žlici belih drobtin, sol, poper. Drobno narezane liste prekuhamo v slanem kropu. Iz polovice masla in moke pripravimo prežganje, ki ga razmešamo z mlekom in pustimo, da se ukuha v gosto omako. Odstavimo, primešamo sesekljane trpotčeve liste, nariban sir, jajce, sol in poper. Vse sestavine dobro premešamo. Iz mase oblikujemo polpete, ki jih povaljamo v moki, jajcu in nazadnje še v drobtinicah. Polpete na obeh straneh prepečemo v vročem olju.
MEŠANA SOLATA
Potrebujemo 10 dag mladih listov velikega (širokolistnega trpotca), 10 dag regratovih listov, 10 dag listov vodne kreše, 5 dag cvetov male marjetice, 5 dag mladih listov jagodnjaka, 4 kuhane krompirje, 4 trdo kuhana jajca, 5 žlic oljčnega olja, sol, kis, 2 stroka česna ali 2 šopa čemaževih listov. Liste omenjenih rastlin dobro operemo in odcedimo. Na drobno jih narežemo. Krompir skuhamo in pretlačimo. Še vročega umešamo v zelenjavo. Dodamo olje, strt česen ali na drobno narezane čemaževe liste ter sol. Vse skupaj dobro premešamo. Na koncu na solato naribamo trdo kuhana jajca.
NADEV ZA OMLETE
Potrebujemo 2 skodelici mladih listov velikega trpotca, 3 jedilne žlice skute, 1 žlico kisle smetane, nekaj kapljic limone, sol in poper po okusu. Mlade liste velikega trpotca kuhamo v slani vodi, ko se zmehčajo, jih odcedimo, sesekljamo, dodamo skuto, kislo smetano, sol in poper in nekaj kapljic limone. Z dobljeno maso napolnimo omlete.