pišite nam | informacije o spletni strani | najbolj brane novice  
   
 
   
  PRVA STRAN  
  PRAKTIČNI NASVETI  
  SREDIŠČA DRUŽENJA  
  MEDGENERACIJSKO  
  KULTURNI DOGODKI  
  PRAVNI NASVETI  
  PONUDBA ZDRAVILIŠČ  
  GREM Z VLAKOM  
  POČITNICE, HOTELI, APARTMAJI  
  MOJE ZDRAVJE  
  VAROVANA STANOVANJA  
  POKOJNINE IN FINANCE  
  RECEPTI  
  MOJ VRT  
  IZLETI IN ŠPORT  
  IZOBRAŽEVANJE  
  POMOČ IN OSKRBA  
  DOMOVI ZA STAREJŠE  
  TURISTIČNE KMETIJE  
  MOJ HOBI  
  BLOG  


 
Invalidska pokojnina v letu 2009
 
         

9.9.2010: Vlada sprejela nov zakon o upokojevanju: tukaj 

Invalidska pokojnina je pokojninski prejemek, ki pripada zavarovancu ob nastanku invalidnosti, če izpolnjuje pogoje skladno z Zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju

  

Pravica do invalidske pokojnine je pogojena z obstojem invalidnosti zavarovanca in nekaterih drugih pogojev, določenih v zakonu. Obstoj invalidnosti ugotavlja invalidska komisija Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Invalidnost je podana, če se je zavarovancu, zaradi nastalih sprememb v zdravstvenem stanju, ugotovljenih po zakonu, ki jih ni mogoče odpraviti z zdravljenjem ali ukrepi medicinske rehabilitacije, zmanjšala zmožnost za:

  • zagotovitev oziroma ohranitev delovnega mesta oziroma
  • poklicno napredovanje.

Vzroki za nastanek invalidnosti so:

  • poškodba pri delu,
  • poklicna bolezen,
  • bolezen,
  • poškodba izven dela.

Natančnejše pogoje o tem, kdaj je invalidnost posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, določa zakon.

Invalidska komisija razporedi zavarovanca, pri katerem je podana invalidnost, glede na preostalo delovno zmožnost v eno od naslednjih treh kategorij:

I. kategorijo:

  • če ni več zmožen opravljati organiziranega pridobitnega dela ali
  • če je pri njem podana poklicna invalidnost, zavarovanec pa nima več preostale delovne zmožnosti;

II. kategorijo:

  • če je delovna zmožnost za svoj poklic zmanjšana za 50% ali več;

III. kategorijo:

  • če z ali brez predhodne poklicne rehabilitacije ni več zmožen za delo s polnim delovnim časom, lahko pa določeno delo opravlja vsaj s polovico polnega delovnega časa oziroma
  • če je njegova delovna zmožnost za svoj poklic zmanjšana za manj kot 50% ali
  • če še lahko dela v svojem poklicu s polnim delovnim časom, vendar pa ni zmožen za delo na delovnem mestu, na katerega je razporejen.

Kaj se šteje za svoj poklic? Po zakonu je to delo na delovnem mestu, na katero je zavarovanec razporejen, pa tudi vsa tista dela, ki ustrezajo njegovim telesnim in duševnim zmožnostim, za katera ima ustrezno strokovno izobrazbo, dodatno usposobljenost in delovne izkušnje, ki se za določena dela zahtevajo v skladu z zakoni ali kolektivnimi pogodbami (Vir: ZPIZ).

Več informacij: Invalidska upokojitev v 2009 (ZPIZ)

Predlog za uvedbo postopka za uveljavljanje pravic iz invalidskega zavarovanja.

Oglejte si tudi:

  • Starosnta pokojnina v 2009
  • Vdovska pokojnina v 2009 
  • Družinska pokojnina v 2009
  • - Vrni se nazaj na POKOJNINE IN FINANCE

    - Vrni se nazaj na PRVO STRAN

    Priporočamo ogled naslednjih novic:
      Upokojenci pisali vladi in Janezu Janši
    Zveza društev upokojencev pisala vladi in ji predlagala, da se pokojnine usklajujejo z neto, in ne z bruto plačami.
    ponedeljek, 31.3.2008
     
      Studio ob 17.00 - pokojninska reforma
    Napovedana pokojninska reforma prinaša spremembe,  najbolj odmevno zvišanje upokojitvene starosti na 65 let.
    četrtek, 10.12.2009
     
      Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju
    Za vse tiste, ki se želite seznaniti z Zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
    sobota, 10.11.2007
     
      Pokojninski dodatek
    Jutri bodo upokojenci, katerih mesečna pokojnina ne presega 500 evrov, prejeli tudi pokojninski dodatek.
    četrtek, 28.8.2008
     
      Starostna pokojnina
    Pravica do starostne pokojnine je odvisna od dopolnjene starosti zavarovanca in pokojninske dobe. Informacije.
    ponedeljek, 23.2.2009
     
      Osebni stečaj - kaj je?
    Komu je namenjen in ali se je na ta način mogoče znebiti dolgov, ki smo si jih nakopali z nepremišljenimi dejanji?
    ponedeljek, 23.8.2010
     
      Rekli so ne pokojninski reformi
    Včeraj je bilo dogovorjeno, da se javna razprava o pokojninski reformi podaljša za mesec dni, do 27. maja.
    sreda, 14.4.2010